Bezpieczne dziecko na lodzie

Safe Water Association wspiera akcję Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie
Bezpieczne Dziecko na Lodzie

dziecko na lodzie

Nastała Zima. Jak co roku bardzo kapryśna. Duże spadki temperatury przez kilka dni, a następnie odwilż. Wszystko ulega dużym zmianom, również tak duży zbiornik jak Zalew Zegrzyński. 3300 hektara powierzchni wody zamarza i odmarza. To powoduje, że sytuacja na nim nie jest zbyt zachęcająca do poruszania się po lodzie, nie mówiąc już o uprawianiu sportu.

Jak co roku Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie stara się monitorować sytuację nad tym największym zbiornikiem wodnym w województwie mazowieckim. Najbliższa baza rekreacyjna stolicy zimą nie przyciąga miłośników sportów zimowych. Lód jest zbyt niepewny ze względu na wahania temperatury, więc jeżdżenie na łyżwach czy żeglarstwo bojerowe pozostaje w sferze marzeń. Jedyni śmiałkowie to oczywiście wędkarze oraz kitesurferzy, coraz częściej obecni na Zalewie.

Niedzielni spacerowicze na zegrzyńskich plażach też chcieliby zapewne wejść na lód. Ale jak stwierdzić czy grubość lodu jest wystarczająca dla rekreacji? Nie jest to proste. Dostateczna grubość lodu w jednym miejscu zbiornika wodnego, może nie być taka sama w innym. Takie zjawiska jak płonie czy oparzeliska (miejsca gdzie z różnych przyczyn nie dochodzi do zamarznięcia wody lub jej wolniejszego przechodzenia w stan skupienia) zwiększają zagrożenie poruszania się po lodzie. Mówi się że 5cm lodu po trzech dniach stałych ujemnych temperatur jest wystarczające do chodzenia po lodzie, my preferujemy 10 centymetrów...

grubosc lodu

Funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego przed feriami świątecznymi i zimowymi starają się uświadamiać najmłodszym niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą wchodzenie na lód. Podczas spotkań przekazują wiedzę jak przygotować się do ewentualnego uprawiania sportu na zamarzniętych naturalnych zbiornikach. Uczą prawidłowego zachowania w sytuacji zarwania się lodu oraz umiejętnego udzielenia pomocy, bezpiecznego również dla ratującego.

Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie
Safe Water Association

Darowizna na rzecz Safe Water Association

Kwota: PLN

Płatności obsługuje dotpay.pl

Bezpieczna Hańcza 1%

opp1proc