Skuter nurkowy

Największym (bo najpewniej ono wystąpi) ryzykiem w nurkowaniu ze skuterem jest to, że nam się spodoba... i już zawsze będziemy chcieli mieć skuter ze sobą :)

Czy nurkowanie ze skuterem sprawia, że nurkowanie jest bezpieczniejsze?

Dodanie skutera jako kolejnego elementu naszego wyposażenia nurkowego może generować problemy, niesie określone ryzyka związane z awarią sprzętu. Nie mniej jednak zdecydowana większość nurkowań, zwłaszcza nurkowań technicznych może być bezpieczniejsza dzięki użyciu DPV (Diver Propulsion Vehicle).

Dlaczego? Po pierwsze jednym z głównych niebezpieczeństw w nurkowaniu technicznym jest kumulacja CO2 w organizmie. Powstawanie CO2 w organizmie jest bezpośrednio związane z wysiłkiem. Użycie skutera zdecydowanie zmniejsza pracę jaką wykonuje nurek. Ułatwia on poruszanie się w dużą ilością sprzętu.

Mniej wysiłku = mniej CO2 w organizmie = bezpieczniejsze nurkowanie.

Po drugie istotnym elementem bezpośrednio związany z wysiłkiem to zużycie gazu. Zmniejszając wysiłek związany z pływaniem zmniejszamy również konsumpcję gazów.

Po trzecie dekompresja. Użycie skutera sprawia, że nasza dekompresja jest wydajniejsze. Mniejszy wysiłek w trakcie nurkowania zmniejsza saturację tkanek w trakcie nurkowania. Użycie (lub nie) skutera nie będzie miało wpływu na planowanie dekompresji – zależeć ona będzie od czasu i głębokości, ale używanie skutera spowoduje, że dekompresja zwiększy margines bezpieczeństwa – nasz organizm będzie w mniejszym stopniu nasycony niż gdybyśmy włożyli w nurkowanie większy wysiłek związany z pokonywaniem oporów wody.

Powyższe elementy – gromadzenie CO2 w organizmie, zużycie gazu i dekompresja możemy uznać za wzajemnie ze sobą połączone. Czy istnieją jeszcze jakieś zalety użycia skutera? Bez wątpienia tak. W wypadku nurkowań w morzu istotna może być pomoc skutera w wypadku występowania prądów. Każdy, kto choć raz miał wątpliwą przyjemność płynięcia pod prąd, nie wspominając o wrażeniu, że pomimo intensywnej pracy płetwami nie posuwa się do przodu, zupełnie inaczej spojrzy na taką sytuację w wypadku posiadania wsparcia w postaci siły silnika swojego skutera. Ważne jednak jest, aby mieć świadomość tego, co nasz sprzęt potrafi. Dlatego jednym z 3 kluczowych moim zdaniem parametrów skutera (obok czasu pracy akumulatora na jednym ładowaniu i szybkości) jest siła ciągu.

Kolejna zaleta to znaczne ułatwienie w transporcie i obsłudze kamery i ewentualnego oświetlenia do filmowania. Każdy producent skuterów oferuje uchwyty do mocowania sprzętu foto-video na skuterze.

O wszystkich zaletach i wadach używania skutera nurkowego na pewno będzie mowa na kursie nurkowana ze skuterem - DPV (Diver Propulsion Vehicle) DIVER. Warto taki kurs odbyć, nawet jeśli nie planujemy w najbliższej przyszłości zakupu takiego sprzętu.

  1. Zawsze warto się rozwijać nurkowo – a możliwość nurkowania ze skuterem jest po prostu wielką frajdą – zwłaszcza na kursie, który odkrywa przed nami nowe możliwości.
  2. Skutery stają się coraz częściej wyposażeniem baz i centrów nurkowych na całym świecie. Zwiększa się ich dostępność i popularność. Najczęściej możliwość wypożyczenia jest (powinna być) obwarowana posiadaniem odpowiednich uprawnień.

Więcej o skuterach i kursach na stronie www.divertug.pl

DIVERTUG HEAD v2

Darowizna na rzecz Safe Water Association

Kwota: PLN

Płatności obsługuje dotpay.pl

Bezpieczna Hańcza 1%

opp1proc